Již v minulém příspěvku jsem se zabýval dlouho očekávanou změnou – zrušení daně z nabytí.
Pro připomenutí:
Ale tím změny na realitním trhu nekončí. Velmi důležitá je novela, kterou již podepsal prezident a týká se předkupního práva.
Zákonodárce se novelou vrátil k původní formulaci ustanovení §§ 1124 a 1125 občanského zákoníku. Můžeme říci, že zákonné předkupní právo ke spoluvlastnickému podílu na nemovité věci bude od 1. 7. 2020 minulostí, kromě následujících výjimek:
POZOR
Je ovšem nezbytné neopomíjet přechodné ustanovení novely, které stanoví, že byla-li kupní nebo jiná převodní smlouva na převod nemovité věci uzavřena přede dnem 1. 7. 2020, trvá zákonné předkupní právo ostatních spoluvlastníku i po uvedeném datu (článek II. bod 4. novely).
Z toho plyne, že není povinnost nabídnout podíl ostatním spoluvlastníkům, jestliže smlouva byla podepsána po 1. 7. 2020 (s omezeními popsanými výše).
Také zde dochází k poměrně důležité právní úpravě. Novela upravuje dílčí otázky nájmu nemovité věci za účelem bydlení. V nájemních smlouvách o nájmu bytu bude možné sjednat povinnost nájemce zaplatit pronajímateli smluvní pokutu za porušení povinností nájemce (§ 2239 občanského zákoníku ve znění novely). Majitel tak získá nástroj, jak chránit svá práva.
POZOR
Pronajímatel nesmí zapomenout na ustanovení, že každá sjednaná povinnost nájemce platit smluvní pokutu snižuje maximální možnou výši jistoty skládané na začátku nájmu (po staru kauce; § 2254 občanského zákoníku ve znění novely). Součet smluvních pokut vzniklých za dobu nájmu a jistoty nesmí překročit trojnásobek měsíčního nájemného.
Vlastník bytu bude muset podle novely předem oznámit správci domu takové podnikání nebo činnosti v bytě, které by mohly dlouhodoběji vést k narušení obvyklého klidu a pořádku v budově.
Pro účely vyúčtování služeb bude také muset hlásit počet lidí, kteří například při krátkodobých pronájmech byt užívají. Obě novinky míří na majitele, kteří byty pronajímají například prostřednictvím Airbnb.
Vlastník bytu bude navíc povinen oznámit všechny zamýšlené stavební úpravy uvnitř obydlí. Povinnost zahrnuje i takové úpravy, u kterých stavební zákon nevyžaduje ani ohlášení.
Při prodeji bytu budou nově přecházet na nabyvatele případné dluhy původního vlastníka bytu, které souvisejí se správou domu nebo s užíváním bytu.
Všechny informace výše uvedené mají pouze informativní charakter. V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat.
Antonín Tvrdoň, realitní makléř, antonin.tvrdon@re-max.cz
V případě zájmu o toto téma doporučuji článek Zrušení předkupního práva — co to přináší? na blogu dostupnyadvokat.cz
Antonín Tvrdoň, realitní makléř