Je správný čas k prodeji nemovitosti? (1. část)

pronájem nemovitostí

Otázka, na kterou by chtěl znát odpověď každý investor, každý majitel nemovitosti. A nikdo Vám nedá stoprocentní odpověď se zárukou…

Ale pojďme se společně podívat na fakta, která by mohla pomoci s rozhodnutím, zda prodat či ještě počkat. Mnoho komentátorů, kteří se věnují realitnímu trhu, uvádí, že realitní trh v České republice dosáhl svého vrcholu a je předpoklad k tomu, že ceny by mohly po delším období začít klesat. S tímto se dá obecně souhlasit, protože tu máme několik faktů, které podporují toto tvrzení.

  1. Nemovitosti zaznamenávaly v posledních letech nepřetržitý růst, a to ve velké většině regionů České republiky.
  2. Dalším, a to velmi omezujícím limitem, jsou nové zákonné úpravy v poskytování hypoték a také rostoucí úroková míra.
  3. Mimořádný růst naší ekonomiky je pomalu na svém limitu – narazil na velké omezení, kterým je nedostatek pracovní síly. To sice dává velký impuls pro zrychlení technologického pokroku, ale nenabízí to řešení v krátkém čase.
  4. Také můžeme sledovat signály z globální ekonomiky, že růst už nebude tak rychlý a bezbolestný jako dříve.

Na druhou stranu jsou zde ukazatele (platící převážně pro oblast Prahy), které ukazují na nový trend. Ceny na realitním trhu neporostou stejným tempem jako v posledních letech, ale spíše zůstanou nějakou dobu na stávající úrovni. Proč?

  1. Praha trpí velkým nedostatkem bytů, nabídka prodeje domů či bytů je spíše menší než větší.
  2. Také nájemních bytů není v Praze nazbyt, část tohoto fondu je využíván ke krátkodobým pronájmům, a ty pak na trhu s realitami chybí.
  3. Proces zahájení výstavby je stále nepřiměřeně dlouhý. Rád bych se dožil toho, co jsem viděl v zahraničí. Od koupě nemovitosti určené k demolici, přes stavební řízení po kolaudaci a k pronájmu bytů a prostorů pro služby uběhlo něco málo přes rok… Kdybych to neviděl na vlastní oči a neměl informace od investora, nikdy bych tomu nevěřil…
  4. Dokončují se další projekty velkých kancelářských domů, to znamená další nová pracovní místa, a to nejen pro obyvatele Prahy, ale také z jiných koutů ČR a také z EU.
  5. V Praze, dle informací z veřejných zdrojů, roste počet obyvatel z Ruska, kteří patří ke střední třídě.

Z výše uvedeného se dá usoudit, že není předpoklad dalšího rychlého růstu cen nemovitostí, ale také, že minimálně v hlavním městě, pokud chcete svou nemovitost prodat, nemusíte to dělat překotně rychle. Pokud ovšem nenastanou okolnosti na globálním trhu, které dnes nelze předpokládat.

Pokud se prodat chystáte, přichází ideální roční období pro prodej. Hodně nakupujících kupuje na jaře. Je to doba, kdy počasí dovolí dělat stavební úpravy, a to nejen vnitřní, ale i venkovní. A také stěhování na jaře je příjemnější než v zimě. Zařizování nového bydlení na konci školního roku dává dětem čas si zvyknout na nové prostředí, najít si nové kamarády…

Pokud se právě rozhoduje, že chcete svou nemovitost prodat, v krátké době Vám přinesu několik rad pro úspěšný prodej nemovitosti.

 

Řešíte právě prodej, pronájem nemovitosti? Kontaktujte mě, rád Vám poradím. 

Antonín Tvrdoň, realitní makléř