Prodat či neprodat – to je to, oč tu běží.

Prodat či neprodat nemovitost

Vrcholí druhá covidová vlna. Vir si s námi pohrává a hluboce nám vstupuje do každodenního života. A je jedno, co vlastně děláme. Já se dnes budu věnovat nemovitostem a pokusím se najít odpověď, alespoň sám pro sebe, zda už si cena nemovitostí sahá na svůj strop.

Na jaře, když začala první vlna, hodně kolegů propadalo předčasné panice, bylo velké očekávání, že se trh realit zastaví a dojde k velkému propadu prodejních cen. Tomuto klamu podlehli i někteří klienti, rušili i rezervace. A tak často přišli o nemovitost, která se jim líbila a chtěli v ní žít. Protože oni čekali a zatím přišel někdo, kdo činil a koupil.

Trh realit v oblasti prodeje se nepropadl. Ani v Praze, ani v regionech. Otřesem cenovým byly poznamenány byty určené k nájmům, celý tento řetězec roztočily investiční byty určené ke krátkodobým pronájmům. A to hlavně v Praze, která silně pocítila drastický úbytek turistů, a tím i poptávku po těchto službách. Nabídka bytů k pronájmu je tak velká, že mnohé čekají na nájemce i více než půl roku.

Přes jarní zpomalení trhu, kdy nás všechny překvapil první nástup pandemie a restrikce s ní spojené, se trh začal pomalu probouzet.

Vedlo k tomu několik důvodů:

  • Makléři se více naučili fungovat v on-line světě.
  • Příslib zrušení daně z nabytí povzbudil apetit kupujících.
  • ČNB trochu rozvolnila pravidla k poskytnutí hypotéky.
  • Začala klesat úroková sazba u nově poskytovaných hypoték, v bankách byl, vlastně je, poměrně velký objem zdrojů, které potřebují peněžní ústavy uplatnit na trhu.
  • Také mnoho investorů, dívaje se na hospodaření státu, a v očekávání toho, že se toto odrazí v rostoucí inflaci, vidí nemovitost jako jednu z jistot, kde peníze když už neporostou, tak aspoň neztratí svou hodnotu.

Ceny se nejen držely na úrovni z počátku roku, ale začaly postupně růst. Proč? Na trhu nebyl žádný přebytek nabídky bytů k prodeji. Výprodej se nekonal, protože bylo celkem bez velké administrativní náročnosti možno požádat o 6-ti měsíční odklad splátek hypoték. V důsledku toho, že nabídka nijak závratně nerostla a peníze se staly dostupnějšími, ceny bytů v Praze, a nejen tam, se zvýšily. A nejen v Praze, ale i v lokalitách, kde je dobrá nabídka práce pro absolventy VŠ, anebo jsou v dojezdové vzdálenosti velkých aglomerací jako je Praha, Brno, Plzeň, Olomouc, Pardubice, Hradec Králové atd…

Přesto je zde několik signálů, které naznačují, že tato velmi výhodná doba pro prodávající se může chýlit ke konci.

Proč:

  • Druhá vlna dopadla ještě větší silou na obory, které byly zasaženy vlnou první a klidně se může stát, že to nemusí být vlna poslední.
  • Dá se očekávat, že i státní programy, které drží nízkou nezaměstnanost, se budou postupně utlumovat a míra nezaměstnanosti bude narůstat. V některých regionech prudčeji. To bude nová zkušenost pro hlavní město, protože jsou zde velmi zasaženy obory v oblasti služeb, a Praha se bude prvně vypořádávat s vlnou nezaměstnanosti, a případně potřebou rekvalifikace většího množství lidí.
  • Je tu zase povinnost platit hypotéky.
  • Turisti se nevrací.

Z toho se dá usoudit, že se na trhu v prvním pololetí příštího roku objeví více bytů k prodeji. Některé prodeje budou trochu složitější, protože budou zatíženy dluhem, buď na nemovitosti, nebo dluhy majitelů.

A to není jediný důvod, proč si myslím, že ceny jsou blízko svého maxima. Na tuto chvilku čekají spíše investoři než kupující byt pro svou potřebu. A tito jsou tvrdí vyjednavači. Jejich cílem bude nakoupit co nejlevněji, aby v budoucnu tuto investici maximálně zúročili.

A i trh hypoték, který zažívá nyní zcela neočekávaný růst, očekává korekce. Tak je to v ekonomice více méně vždy. Každý růst čeká korekce, čím je zběsilejší, tím může být i korekce větší.

Takže, pokud přemýšlíte o prodeji, a to buď, že nemovitost nepotřebujete, nebo potřebujete kumulovat zdroje na jiné investice či životní potřeby, zvažte prodej nyní. Nebude vaše prodávaná nemovitost vystavena tak velké konkurenci nabídek, jaké se dají očekávat v jarních měsících. A na straně kupujících je stále ještě početná skupina zájemců, která hledá bydlení a mimo cenu řeší i lokalitu a chce mít ke koupené nemovitosti vztah – bude to jejich domov.

Říkám zcela na rovinu, že je to jen úvaha, která vychází jak z pozorování trhu, tak z osobních zkušeností – komunikace jak s prodávajícími, tak kupujícími.  Nedá se úplně opřít o tvrdá data, dnešní situaci zažíváme prvně a nedá se moc srovnat ani s finanční krizí, která tu byla před deseti lety. Ale je jisté, že takový otřes ekonomiky se musí dotknout i trhu s realitami. I když bych si to ani nepřál.

Antonín Tvrdoň, realitní makléř a ředitel kanceláře Remax City, eantonin.tvrdon@re-max.cz

 

Řešíte právě prodej, pronájem nemovitosti? Kontaktujte mě, rád Vám poradím. 

Antonín Tvrdoň, realitní makléř