Krize jako příležitost pro kvalitativní změnu na realitním trhu

realitní trh

Když jsem se na začátku roku zamýšlel nad možným vývojem cen na realitním trhu, zmiňoval jsem několik faktorů, které pravděpodobně zastaví růst cen nemovitostí. Připomínal jsem hlavně tyto signály: zpomalení ekonomiky v kombinaci s Brexitem a pandemii v Číně. Netušil jsem, že onemocnění COVID-19 bude hrát první housle, stane se katalyzátorem všech nashromážděných (a to i latentních) problémů globálního propojení světa.

Ano, svět se otřásl, neříkám ekonomika, to asi teprve přijde. Zažili jsme něco, co ani v učebnicích ekonomie nenajdete. Souběžnou krizi na straně poptávky a nabídky, uzamčení některých oborů během noci, zavření hranic, uzemnění leteckých flotil, nedostatek dílů pro finální výrobu atd.

Z tohoto výčtu by to vypadalo, že se musí otřást i realitní trh. Nejsem o tom přesvědčen. Ano, jistě dojde ke korekci trhu, neboť v některých lokacích byly ceny spíše obrazem realitní bubliny než reálného trhu. Ale bydlení bude i nadále patřit k základním lidským potřebám.

Tak co se asi změní?

V první řadě dojde k velkému kvalitativnímu skoku v práci makléřů, budou-li chtít být úspěšní i v „nových časech“. Když nás koronavirus všechny uzemnil doma, nabrala na významu v práci realitních makléřů flexibilita, hledání nových kanálů pro komunikaci s klienty a on-line prohlídky nemovitostí. A v neposlední řadě u renomovaných realitních společností velká podpora všech spolupracujících makléřů. Sdílení nápadů, dobré praxe, on-line semináře a školení. A jsem přesvědčen, že to, co jsme se naučili během omezení pohybu, bude základem velkého kvalitativního posunu na realitním trhu. Kvalitní video a 3D prohlídky se stanou samozřejmostí, klienti budou více zvažovat veškeré informace, než se vydají na prohlídku. Také nabere na významu i práce pro klienty na straně poptávky.

A co cenový vývoj?

Pronájmy zaznamenají přechodný výrazný pokles cen, týká se to hlavně krátkodobých pronájmů. To je dáno především zamrznutím turistického ruchu. Stovky bytů v turisticky atraktivních lokalitách, které byly využívány ke krátkodobým pronájmům pro turisty, se ocitly bez klientů. A vypadá to, že to nebude záležitost pouze na dva či tří měsíce, ale na dobu výrazně delší…takže část bytů by se mohla vrátit do prodeje, část majitelů se již dnes rozhodla tyto byty převést na klasický dlouhodobý pronájem. Bude větší výběr bytů k pronájmu, a to znamená i nutnou kvalitativní změnu práce realitních makléřů. A význam kvality poskytnutých služeb bude hrát významnou roli – ocitneme se v prostředí, kdy bude třeba o kvalitního zájemce zabojovat – kvalitou zpracování inzerátu, komunikací na sociálních sítích, organizací prohlídek, časovou flexibilitou.

Velkou příležitostí na trhu nájemního bydlení bude převzetí komplexní správy pronajímané nemovitosti. To znamená, že realitní kancelář nejen vyhledá nájemce a připraví nájemní smlouvu, ale převezme starost o nemovitost mimo běžné údržby, která je na straně nájemníka. Bude to svým způsobem facility management, odměna bude stanovena procentem z měsíčního nájmu, náklady na správu (opravy, revize atd.) budou vždy odsouhlaseny před realizací vlastníkem nemovitosti, protože tyto mu budou přefakturovány.

Co se týká prodejů, nebál bych se výrazného propadu cen. Ano, dojde ke korekci, ale k té vždy dochází, když nastává zpomalení ekonomického růstu. A vzhledem k tomu, že není nadbytek bytů ani domů, nemáme zde tisíce prázdných nemovitostí, není důvod k cenovému otřesu. Ale bude třeba se zaměřit na komplexní servis. Nejen prodej, ale pomoc s financováním, doporučení specialisty na posouzení stavu nemovitosti, doporučení stěhovací společnosti atd.

Prodávající se nemusí bát dát nemovitost na trh. Data z cenových map zatím neukazují žádný výrazný cenový propad. A na straně kupujících, pokud se vám byt či dům líbí a chtěli byste tam žít, tak není na co čekat. Dříve, než pokles cen, přijde jiný kupující.

Ba naopak by mohla začít růst cena pozemků. Je to statek, kterého jen ubývá a současná krize nám dala celkem důrazné varování, že je dobré být v některých komoditách soběstačný.

Co by z toho mohlo plynout?

Celkově se dá říct, že současná krize, která zasahuje všechny oblasti našeho života, nejen část ekonomickou, bude znamenat v mnoha oborech činností kvalitativní, někdy až skokovou změnu. A já věřím, že k této změně, která bude v konečném důsledku velmi pozitivní, dojde i na realitním trhu. A všechny tyto změny posílí význam realitního makléře, jako je to v mnoha zemích na západ od nás. Bude rozhodovat kvalita, inovátorství, serióznost, otevřenost, orientace na zákazníka (může to být jak prodávající, tak kupující), reference, značka. Posuneme sebe, dáme větší vážnost našemu stavu, budeme více hrdí na svou práci, nebudeme uzavírat dumpingové smlouvy. Protože každá krize je příležitostí pro výraznou změnu, pro nový začátek. A bude-li tento začátek doprovozen zrušením daně z nabytí, bude to jen přínosem.

Antonín Tvrdoň, realitní makléř, antonin.tvrdon@re-max.cz

 

Řešíte právě prodej, pronájem nemovitosti? Kontaktujte mě, rád Vám poradím. 

Antonín Tvrdoň, realitní makléř